A klubokért, a válogatottakért, a gyerekekért – Vári Attila és egy hónap mérlege
A Magyar Vízilabda Szövetség szeptember 30-án megválasztott elnökét büszkeséggel tölti el, hogy azért a sportágért dolgozik, amelyben elérte az álmait. A vele készült interjú az olimpiai kvalifikáció, az eseményrendezés, a végbement változások, a partnerség és a jövőbeni célok keresztmetszetében készült.
Elnöki megválasztása óta eltelt egy hónap – beszélhetünk érzésekről?
Annyiban feltétlen, hogy a büszkeség töretlen – sőt. Elmondhatatlan érzés azt a sportágat szolgálni, amelyben az álmaimat elértem. Természetesen mindez hatalmas felelősséggel is jár, a szeptember 30-ai tisztújító közgyűlés adott pillanatában kicsit rám szakadt ez az érzés. Félreértés ne essék, ott is elmondtam, ez nem félelem, nem ijedtség, sokkal inkább a feladat súlyának ismerete. Ugyanakkor nem aggódok, mert rengetegen segítenek, a klubokkal való folyamatos egyezetések során érzékelem a partnerséget, a bátorítást, mindenki tudja, egy hajóban evezünk.
A hajó irányítása három ember kezében összpontosul – hogy működnek együtt?
Nyugodtan mondhatom, maximális bizalommal, kellő hatékonysággal. Kollár Edina komoly jogi és gazdasági tudást, illetve komplex sportszakmai rálátást hozott a szövetségbe – nélkülözhetetlen a profizmusa, ami ráadásul nem pusztán vízilabda-specifikus, hiszen a sportért felelős államtitkárságon ült korábban a másik oldalon, ergo abszolút széles körűek az ismeretei. Kovács Zoltánt, „Gólyát” azt hiszem a vízilabda-társadalomnak, talán a rajongóknak sem kell bemutatni, kiváló kapusként, kétszeres Európa-bajnokként, világbajnoki ezüstérmesként a sportszakmai rálátása megkérdőjelezhetetlen. Így, hárman vagyunk – mondjuk úgy – a board tagjai, tesszük a dolgunkat, de szeretném kihangsúlyozni, természetesen kizáróan csapatban gondolkodunk.
Az eltelt időszakban az ő érkezésük mellett is történtek változások.
Valóban, a különböző bizottságok személyi összetételén változtattunk, amit kitettünk a szövetség honlapjára, ezzel is tájékoztatva a közvéleményt. Az elnöki programom részét képezték ezek a döntések. Megköszöntük a leköszönő elnökök eddigi munkáját, jól dolgoztak, mindazonáltal a következő időszakban más irányvonalat tűztünk ki magunk elé. Tekintettel arra, hogy ezek a változások elnökségi hatáskörbe tartoznak, ki kell emelnem, hogy az elnökség teljes egységben, egyetértésben határozott a változtatások mellett. Az új elnököknek, új tagoknak sok erőt kívánok, és gratulálok nekik ahhoz, hogy az átadás-átvétel napján is flottul levezényelték a különböző mérkőzéseket, ez is bizonyítja szakértelmüket.
Szabad kezet kaptak?
A szükséges kontroll mellett természetesen igen. Nagy feladat áll előttük is, hiszen a több technikai fejlesztés, így a számítástechnikai rendszer bővítése a közeljövőben történhet meg, amely sok munkát ró az érintettekre, ám amelynek köszönhetően csökken majd a felettébb időigényes kézi adminisztrációs tennivaló. Ebben a társasági adós időszakban elkezdtük és folytatjuk ennek a megvalósítását, ami tudjuk, a klubokban is okozhat nehézségeket. Éppen ezért hosszabbítottuk meg az átállási időszakot, ezzel is igyekszünk segíteni az egyesületeket. A különböző adminisztrációs feladatok elvégzése azt a célt szolgálja, hogy a jövőben mindannyiunk munkája könnyebbé, átláthatóbbá váljon. A különböző szövetségeknél magas színvonalon működő technikai rendszerek átvétele teljes mértékben ésszerű döntés, hiszen ami jó, azt alkalmazni, nyugodtan mondhatjuk, másolni kell.
Ebből mit vesz észre a nagyérdemű?
Jó a kérdés, mert összességében valóban az a legfontosabb, hogy a közönség maximálisan ki legyen szolgálva. Komplex történet ez, hiszen egy-egy megrendezett mérkőzés hihetetlen háttérmunkát igényel, sok-sok mozaikkockából áll össze a nagy egész. A szövetség a szakmai háttérben igyekszik maradéktalanul segíteni a klubok által szervezett eseményeket, azon vagyunk, még jobban tudás alapúvá váljék a munka. A képzési rendszereinket is ennek szellemében alakítjuk – ki is kell emelnem a Testnevelési Egyetemmel zajló egyeztetéseket, amelyeket annak érdekében kezdeményeztünk, hogy a vízilabda edzői képesítés bsc és msc fokon is megvalósulhasson. Bízunk benne, hogy lesz majd hivatalos okirat aláírás, és ezen a területen is nagyot léphetünk előre. Hiszünk a lépcsőzetes rendszerben, abban, hogy az egyetemi alapképzés után a fiatal, vagy éppen a már rutinosabb szakemberek pluszképzést, plusz sportág specifikusabb képzést kaphatnak, ami összességében a magyar vízilabda előnyére válik. És itt nem pusztán az eredményességre gondolok.
Hanem?
A vízilabda népszerű, komoly sport, ám a mai világban állandó kihívásokkal állunk szemben. Sportágunk nézettsége jó, ám ezt nem csupán szinten kell tartani, hanem javítani kell rajta. Ezeken a képzéseken keresztül szakértelemmel juthatunk el a gyerekekig is, ami az alfája és ómegája a sportszakmai témakörnek. A kormányzat által biztosított társasági adós fejlesztések során minőségi közösségi terek, uszodák, létesítmények épülnek, amelyekbe a szülők szívesen engedik el a gyermekeiket. Mint gyakorló szülő állíthatom, a jó környezet, a minőségi sportesemény képes magával ragadni a gyermeket, aminek a hatása felbecsülhetetlen. Növeli a sporttal kapcsolatos érzéseket, ezáltal magát a sportolást, és igen, idővel a nézőszámot is. Nem elfelejtendő persze, hogy minden az iskolákban kezdődik, tanulás nélkül nincs sportolás sem, szóval a nevelés értékében hiszek, hiszünk a csapatommal. Ez minden eszközzel igyekszünk segíteni! Ebben nőttem fel, ez a múltunk, a jelenünk és a jövőnk is. A vízilabdában mindig nagyon komoly tudással rendelkező, értékrendjükben is kimagasló emberek tanítottak – ez biztosítja azt, hogy ott lehessünk a top sportágak között.
A reflektorfényben értelemszerűen a felnőtt-válogatottak vannak, fontosak az eredményeik.
Ez nem kérdés, ekképpen amiben csak tudunk, a korábbi évekhez hasonlóan segítjük a munkájukat. Nagyon örülök, egyúttal nagy büszkeséggel tölt el, hogy az általam vezetett szövetség első nemzetközi mérkőzése jól sikerült. Mind eredményben, mint szervezettségben. Bízom benne, a november 6-ai, Franciaország elleni női válogatott Világliga- és Európa Kupa-selejtező is hasonlóan magas színvonalú lesz minden tekintetben. Köszönöm Eger és Szolnok városának, a két klubnak, hogy hogy befogadták az eseményt! És köszönet persze a Märcz Tamás vezette férfiválogatottnak, hogy Németország ellen megmutatta tudását, maximálisan kiszolgálta a szakértő közönséget.
Az általános vélekedések szerint is a válogatottba visszatérő játékosokkal erősebb lett a csapat – volt ebben szerepe?
Az elnökségnek, a vízilabdacsaládnak volt ebben szerepe. De nem megkerülve a kérdést: nekem, mint elnöknek is határozott célom, hogy mindig a legerősebb válogatott legyen a vízben. Ebben a magam eszközeivel természetesen a jövőben is segítek, bár meggyőződésem, hogy a nemzeti együttesben szerepelni kitüntetés, rang, nem kell magyarázni senkinek. Ellenben feltétlenül ki kell hangsúlyozni azt is, hogy a mi időnkben nem volt ennyi esemény, manapság hatványozottan nagyobb a nemzetközi szintű játékosok terhelése. Hála istennek a magyar csapatok közül többen az európai kupasorozatok végéig érintettek, mérkőzés mérkőzés hátán, és ezt is figyelembe kell venni, a rotáció kiemelten fontos a mai élsportban, de ezt a szakembereink nálam sokkal jobban tudják. Ettől függetlenül – miként Fecsó bácsi szokta mondani – a válogatottban az adott pillanatban a legjobb tudással oda kell állniuk a kiválasztottaknak, legyen akár hajnali háromkor a mérkőzés. Nagyon örültem, büszke voltam, hogy erős csapatot láttam a vízben a Szolnoki Vízilabda Arénában, az eredmény is ezt igazolta, még ha egy meccsből messzemenő következtetéseket nem szabad levonni, arról nem beszélve, hogy céljaink egyik apró állomása volt ez csupán.
Merthogy a fő cél a tokiói kvalifikáció.
Pontos a megfogalmazás: a kvalifikáció! Azért emelem ki, mert komoly sportszakmai feladatnak tartom.
Afféle nyomásnak?
Nem érzem annak, sokkal inkább az egyik, ha nem a legnehezebb kihívásnak, amelyet viszont biztos vagyok benne, hogy sikerrel is veszünk, így a női-, illetve a férfiválogatott is ott lesz majd a legnemesebb világversenyen. A konkurencia nagy, sokan szeretnének kijutni, az európai csapatok mindkét nem esetében komoly erőt képviselnek, ezért is mondtam, hogy nagyon komoly feladat előtt állunk.
Elnökként sűrűbben járnak ezen a gondolatai?
Kétségtelenül egyre markánsabban kerít a hatalmába, ugyanakkor miután itt is egy folyamatról beszélhetünk, azon vagyok, hogy ezeket a folyamatokat segítsem, ennek mindent alárendeljek. A jövő évi budapesti Maccabi Európai Játékokon a szervezőkkel együtt a Magyar Vízilabda Szövetség rendezi az esemény póló részét, 2020-ban Európa-bajnokságot rendezünk, amely olimpiai kvalifikációs viadal, tornyosulnak előttünk a feladatok, amelyeket meg fogunk oldani, de közben értelemszerűem folyamatosan fókuszálunk Tokióra.
Adott esetben kvalifikációs tornák rendezési szándékát is bevetjük az európai-, vagy éppen a nemzetközi szövetségnél?
Mint említettem, mindent alárendelünk a válogatottak olimpiai részvétele érdekében, hiszen ez a magyar vízilabda szempontjából abszolút kulcskérdés. Akár a jövő évi női Világliga Szuperdöntő is ilyen lehet, de ne szaladjunk még ennyire előre. Különböző pályázatokat szakmai szinten véleményezzük, a különböző korosztályokban lévő lehetőségeket is vizsgálva szeretnénk néhány utánpótlás- és felnőtt világversenyt megrendezni. Nem nagy számról beszélünk, hanem két-három kiemelkedő eseményről, amelyen a sportszakmai, a minőségi háttér cseppet sem csorbul, amelyen a közönség jól szórakozik, és amely a nemzetközi sportdiplomácia tekintetében is kedvező ránk nézve.
Az FTC-vel való együttműködés, a november 30-án közösen szerveződő Európai Szuperkupa is ebbe a sorba illeszkedik?
Teljes mértékben. Nagy büszkeség, hogy a Fradi a kupáért játszhat, a Bajnokok Ligája-győztes görög Olympiakosz Pireusz ellen a Komjádi-uszodában. Biztosan magas hőfokú, izgalmas mérkőzést vívnak majd, amely igazi csemege lesz a közönségnek. Ezért is állunk a klub mellé a rendezésben, illetve az említett 2020-as Európa-bajnokság miatt is fontos, hogy a nemzetközi tisztségviselők lássák, a Magyar Vízilabda Szövetség fontos partnere a kluboknak. Ez természetesen klubfüggetlen gesztus részünkről, akinek csak tudunk, segíteni próbálunk, székházunk ajtaja nyitott minden tagszervezetünk előtt. Hiszek a kommunikáció, a partnerség erejében, így léphetünk előre. A lehetőségeinkhez mérten segítjük tovább a városok által létrehozott létesítményeket, az azokban zajló munkát, illetve támogatjuk a kezdődő beruházásokat. Ennek kapcsán ért az a megtiszteltetés, hogy Nyíregyházán részt vehettem egy új uszoda alapkőletételén. Az új létesítmény nagy lökést adhat majd ennek a régiónak is. Faragó Tamással Dunaújvárosban is jártam, ahol személyesem megtapasztaltuk, hogy a város vezetése az uszoda felújítása alatti nehéz időszakban mindenben segíti a klubot. Ennek kifejezetten örülök, mert így a női szakág egyik meghatározó fellegvára megfelelően tud dolgozni, és utána még magasabb színvonalon nemzetközi szintű létesítményben tevékenykedhet tovább. Biztos vagyok benne, hogy válogatott mérkőzést is játszunk majd ott.
Optimista, tettre kész, kisimult – a jelek szerint azt kapta ettől az egy hónaptól, amit várt.
A kisimultságot azért nem mindig látom a tükörben… De a viccet félretéve: tudtam, hogy az első időszak, az első három hónap nehezebb lesz, mindenhol így van, ezt nem is szabad túldimenzionálni. Meg kell ismerkedni a munkafolyamatokkal, biztosítani kell a folytonosságot, a zavartalan működést, magyarán már az átadás-átvétel alatt is magas színvonalon dolgozni. A székházban az első napon, majd az elnökségi ülésen is elmondtam, kis türelmet kérek – úgy tapasztalom, mindenkitől megkapom. Szeretném ezt megköszönni, továbbá a szövetségben dolgozó kollégákat kiemelni, akik alázattal teszik a dolgukat. Köszönöm Dénesnek, hogy bármilyen kérdés, kérés esetén számíthatunk rá – napi kapcsolatban vagyunk vele. Egyértelmű, hogy a jövőben is így lesz, hiszen a FINA edzőbizottsági vezetőjeként a magyar pólóért dolgozik, támaszkodhatunk a szakértelmére, a tudására, a kapcsolatrendszerére. A magyar vízilabda nagy család, hiszem, hogy a dicső múltat fényes jövő követi.