Málta: idén is rólunk szólt, Fodor Rajmund tábora egyre bővül
A kétszeres olimpiai bajnok Fodor Rajmund egyedülálló vízilabdatábort működtet Máltán, már négy éve. A kis szigeten a nyári bajnokságban egyre több magyar játszik.
Véget ért egy hete a máltai Premier League, sorozatban negyedik alkalommal lett bajnok a Neptunes-Emirates csapata, soraiban dr. Molnár Tamással.
Mielőtt az idei szezonról esne szó, egy kis múltidézés. A liga egyik legnépszerűbb és legeredményesebb klubjának, a Sliemának már 1993-ban magyar edzője volt, az 1973-ban világbajnok, 1976-ban olimpiai bajnok kapus, Molnár Endre.
„Azóta nyilván sok minden változott Máltán, akkor még nem voltak uszodák, reggel hattól a tengervízben edzettünk. A bajnokság előtt egy hónappal kezdtek el készülni a játékosok, napi egy edzést tudtunk tartani. Persze az elvárások már akkor is nagyok voltak, rögtön meg kellett nyerni mindent. Én előtte Kuvaitban dolgoztam, ahhoz képest pihenés volt számomra a máltai munka. Már akkor is a Neptunes és a Sliema volt a két nagy rivális, mi másodikak lettünk, nem is örültek neki a vezetők. Kellemes volt Máltán dolgozni, egy idő után a család is utánam jött” – mondta az egykori remek kapus.
A két nagy rivalizálása okán a meccsek hangulata forró, nem ritka a balhé sem, és miután 2000-ben hatalmas rendbontás volt az egyik mérkőzésen a két szurkolótábor és a rendőrök között az egyik olasz játékos szabálytalanságát követően, hat évig nem engedtek be külföldi játékost a máltai bajnokságba. 2006-ban aztán újra megnyílt a lehetőség, és abban az évben Benedek Tibor, Marcz Tamás és Varga I. Zsolt is pólózott Máltán, rá egy évre pedig Varga Tamás is kipróbálta a lehetőséget.
A 2000-ben és 2004-ben olimpiai bajnoki címet szerző Fodor Rajmund 2008-ban fogadta el először a máltaiak invitálását.
„Már a hatodik szezont töltöm Máltán, hármat játszottam, 2008-ban, 2009-ben és 2011-ben, 2010 óta pedig minden nyáron működtetem a nemzetközi nyári táboromat, ami a résztvevők számára egy kombinációja a nyaralásnak, a vízilabdának és az angol nyelvtanulásnak. Ez a tábor nyitott bárki számára, a világ minden tájáról érkeznek gyerekek, többnyire 14 és 18 év közötti fiatalok.
Négy szezon után elmondhatom, hogy 21 különböző országból voltak tanítványaim, rendkívül boldog vagyok, hogy ezt elértem, lényegében a semmiből. Idén elindítottunk egy ikertábort július első két hetében, a spanyolországi Málagán, jövőre biztos, hogy ez megismétlődik, már hosszabb időre, oda egyébként 12 éves kortól vártuk a gyerekeket. Nem én mondom, hanem a szülők és a táborozók, a stábtagok: sikeres és élvezetes dolog az, amit a Hungarian Water Polo Summer Camp tud nyújtani” – mondta kérdésünkre Fodor Rajmund, akinek a teljesség igénye nélkül a nyári nevelő munkában segített már Kásás Zoltán, Vincze Balázs, Dávid Zoltán, Kovács Róbert, Szilágyi Kristóf, Pelle Anikó és Kiss Gergely is.
„A máltai bajnokságba rendszerint olyan külföldi játékosok érkeznek, akik már túl vannak pályafutások zenitjén, és sok esetben családos emberek. Ez a környezet kellemes arra, hogy a barátságok elmélyüljenek a játékosok között, a gyerekek egymásra találnak, kívánják egymás társaságát, lényegében a nyári szezon egy nagy happening. Ráadásul Európában jó pár országban megirigyelnék azt, ha a nagy rangadókon csak fele annyian ülnének a lelátón, mint a fontos máltai meccseken. Én kétszer nyertem bajnokságot és kupát a Sliema csapatával, óriási hangulatú meccsekben volt részem, van, amikor több mint 3 ezer ember zsúfolódik össze a lelátókon” – tette hozzá Fodor Rajmund.
Egyetért vele dr. Kiss Gergely is, aki idén a Sliemával kupagyőztes lett.
„Nagyon családias a légkör a tengerparti klubban. Az emberek többsége generációk óta szimpatizáns vagy klubtag. A tengerbe épített sós vizű medencék körül és az éttermi részen zajlik a klubélet, sok kisgyerekkel. Gyermekeimnek is sok lehetősége volt játszani, úszni és angolt gyakorolni, míg kint voltunk. Első alkalommal voltam kint a válogatottbeli elfoglaltságaim miatt Máltán. A bajnoki szezon hamar elment nekünk, mert gyengén kezdtünk és csak harmadikok lettünk végül. Viszont a kupát végig jól játszva megnyertük, így az utolsó hetem sikeres lett” – mondta Gergő, aki csapatában részedzéseket is tartott, miután a sikertelen bajnoki rajt után elküldték a csapat vezetőedzőjét.
„Szeretnek tanulni, de általában lusták a megvalósításban” – ez Kiss Gergő véleménye a máltai játékosokról, és Fodor Rajmund szerint sem szeretnek túlságosan izzadni. (A téli bajnokságban persze szoktak, ott nem megengedett ugyanis a külföldi játékosok szerepeltetése.) Ennek ellenére vannak, akik sokra viszik: Molnár Tamás „neptunesos” csapattársa, Niki Lanzon például játszott a KSI-ben is pár évvel ezelőtt, a magyar élvonalban, míg a jelenlegi legjobb máltai pólós, Steve Camilleri éppen Fodorral szerepelt egy csapatban az olasz Bogliascóban.
Nem mindenki kalandnak fogja fel a máltai kiruccanást, Fodor Rajmund nyári tábora már túllépett ezen a szinten, mindenki megelégedésére:
„Nagyon boldog vagyok, hogy a máltai vízilabda részese lehetek, és minden nagyképűség nélkül mondhatom, ők is örülnek, hogy olyan emberekkel dolgozhatnak együtt, mint például én vagy a korábban felsorolt segítőim. Már a tavalyi szezonban speciális rajtengedéllyel a Hungarian Water Polo Summer Camp saját csapatot indított az U20-as bajnokságban, idén pedig már az U17-esben is” – tette hozzá Rajmund, aki a táboroztatás mellett idén is segíti az UVSE szakmai munkáját (és a medencében is láthatjuk az OB I./B-ben).
Az ezüstérmes a San Giljan lett, ebben a csapatban játszott idén Biros Péter. A mindent eldöntő meccset 9-7-re nyerte a Neptunes, úgy, hogy három nappal korábban a sírból jött vissza, hiszen megnyerte kettejük találkozóját, pedig Biroséknak már ez pont is elég lett volna akkor a bajnoki címhez (5 gólt szerzett a szombati meccsen Molnár Tamás).
A Premier Leauge-en kívül divízió I-es bajnokságot is rendeztek, azt a Valetta United nyerte.
Kint volt Máltán idén többek között a Szegeden játszó Kiss Csaba (Sirens) és Hegedűs Gábor (Mscala), Kovács Róbert, Kovács Péter (utóbbi két játékos a divízió 1-es Marsaxlokk csapatában), Babay Árpád (Sirens), de a magyar bajnokságból jól ismert, a Szegedtől távozó Joseph Kayes (Mscala)és a Debrecentől eligazoló Milos Korolija (Valetta United) is. Szintén Máltán játszik és a Sliema utánpótláscsapatainál dolgozik Szilágyi Kristóf is.
A Premier League végeredménye:
Neptunes Emirates 10- 0-2 (178-99) 30 pont
San Giljan Sir Alex 10-0-2 (167-141) 30 pont
Sliema Frank Salt 7- 0-5 (156-127) 21 pont
Sirens Ritter Sport 2-0-10 (117-181) 6 pont
Exiles Ferretti 1-0-11 (116-186) 3 pont
A mindent eldöntő bajnoki:
San Ġiljan-Neptunes-Emirates 7-9 (2-3, 1-0, 1-3, 3-3)
San Ġiljan: D. Camilleri, J.C. Cutajar, C. Gialanze, J. Sammut, K. Dowling, M. Zammit 1, M. Avramovic 2, A. Bianchi, C. Spiteri de Barro, P. Biros 1, P. Fava 2, D. Zammit 1, M. Pisani.
Neptunes: A. Borg Cole, N. Lanzon 1, A. Sammut, M. Stellini 2, T. Agius, A. Ciric, S. Camilleri 3, J. Camilleri, G. Pace, S. Gravina, B. Lanzon, T. Molnar 2, C. Mercieca 1.
A kupadöntő:
Sliema-Neptunes 17-16 (3-2, 1-2, 3-3, 3-3, 1-0, 0-1 – 6-5) hosszabbítás után, ötméteresekkel
Sliema: Coleiro, Burics 2, Lubrano, Sullivan 3, Meli 1, Soler 1, Kiss G. 2, Aquilina, Brownrigg 1, Gabarretta 1, Paolella, Spiteri Staines, Abela.
Neptunes: Borg Cole, Lanzon 2, Sammut, Stellini 2, Agius, Csirics, S. Camilleri 3, J. Camilleri , M. Lanzon , S. Gravina, B. Lanzon, T. Molnár T. 4, Mercieca.
A Divízió 1.-es bajnokság végeredménye:
Valletta United 11-0-1 (177-99) 33 pont
M’scala Mor€ 7-1-4 (142-129) 22 pont
Otters Nivea 5-3-4 (122-138) 18 pont
Ta Xbiex Amigos 3-1-8 (147-170) 10 pont
Marsaxlokk 1-1-10 (119-171) 4 pont