Rio 2016: „Eufóriát kértem a lányoktól, és tessék!”

2016. augusztus 16. 04:47

Bíró Attila az elődöntő kivívása mellett annak kimondottan örül, hogy a nem feltétlen jó játékot csodálatos mentális erővel ellensúlyozta a csapat. Kasó Orsolya bevallottan izgult, amikor be kellett ugrania, de aztán elkezdett védeni. Örömszavak még Takács Orsolyától, Bujka Barbarától és Garda Krisztinától.

Kell-e mondani, csupa mosoly volt az interjúzóna magyar része az ausztrálok elleni, ötméteresekkel kiharcolt győzelem után. És persze csupa fáradtság, hiszen kegyetlen fizikai csatán van túl a csapat, amely szerdán – ha nem változik semmi a programban – helyi idő szerint 12.20-kor (otthon 17.20) az Egyesült Államok ellen vívja az elődöntőt. A másik ágon a spanyolokat legyőző oroszok az olaszokkal (ők Kínát verték) találkoznak. De nézzük az örömszavakat, amelyek már egyúttal előre is mutatnak a folytatásra. Antal Dóra nyilatkozatát később külön közöljük – no, igen, nem véletlen, hogy a meccsen is ő volt a befejező ember…

Bíró Attila: „Többször rángattuk ki magunkat a gödörből. Nem csak azért örülök, mert bejutottunk az olimpián a négybe, ami fantasztikus dolog, hanem azért is, mert valljuk be, közel sem tökéletes játékkal tettük, ami jelzésértékkel bír. Nem játszottunk jól, ennél tudunk sokkal jobban vízilabdázni, viszont amit a nézők is láthattak, olyan mentális erő van a csapatban, ami igazán példaértékű. A felzárkózásban benne volt nyilván a kapuscsere, a játékosok forgatása, hiszen nem mindenkinek ment, Barbi elkapta a fonalat a második félidőre, szóval több szempontból is csapatmunka volt a büntetőkkel kiharcolt győzelem. A második félidőben többet játszottunk szorost, ami az elején nem ment annyira, illetve megleptek aztán bennünket a zónánkban is, nem arról húzódtunk be, akiről kellett volna. Sajnáltam Edinát, nem volt könnyű neki. A második félidőben több szorost akartunk játszani, abból kiállni olyan zónákba, amelyekről le tudunk fordulni, sikerült is. A védekezés jobb lett, ők fáradtak, mindent egybevetve valóban fizikálisan kezdtünk föléjük nőni. Az amerikaiak elleni csoportmeccsen sem volt fizikális problémánk, szóval vannak bíztató jelek. Lehet, hogy az amerikai válogatott is tud még jobban játszani, de a magyar sokkal, az biztos. Mondtam a lányoknak, hogy eufóriát szeretnék, hasonlót, mint ami az Európa-bajnokságon volt – úgy látom, ez meg van! Ez a kiszenvedett siker adhat egy olyan pluszt, ami felszabadultabb játékot hoz az amerikaiak ellen, amelyen nekünk van kevesebb veszíteni valónk, hiszen ők a toronymagas esélyesek. Hogy az Európa-bajnokságon is valami hasonlót éltünk át? Lehet...” – majd jött egy árulkodó mosoly…

Kasó Orsolya: „Négy között vagyunk! Hogyan? Huh. Kicsit durva volt. Három egynél már jelezte Berci, készüljek, lehet, majd be kell állnom, és utána később hirtelenjében mondta, hogy hopp. Teljes remegés, eksztázis, gyorsan pörgött minden. Sikerült megfogni az elsőt, elöl bementek a lövések, kezdett összeállni minden. Igyekeztem végig beszélni, kiabálni, hergelni magamat, kezdtem egyre jobban lenni. Amikor kiegyenlítettünk, úgy éreztem, hiába haladunk fej-fej mellett, valahol ott volt a levegőben, hogy talán mi ezt jobban megérdemeljük. Az ötösöknél már nagyon jól éreztem magam. Edinával azt beszéltük a vízben, hogy ki hova lő, illetve azt, hogy ha három-négyet belőnek, akkor cserélünk, hátha megzavarja őket. Jó volt, hogy támogatott!”

Garda Krisztina: „Mélyről, de nyertünk. Ezért jöttünk, úgy mentünk be, hogy mindent, vagy semmit! Mi változott 1–5-nél? Talán az, hogy elkezdtük élvezni a játékot. Úgy voltunk vele, hogy most vagy soha. Nehéz lesz az amerikaiak ellen, a csoportmeccs eredménye nem tükrözte hűen a csata hőfokát, kemény lesz. Az a meccs mindenféleképpen bíztató, hiszen az ausztrál válogatott hasonló stílusban játszik, mint elődöntős ellenfelünk, szóval van remény.”

Bujka Barbara: „Hogy lett meg? Nem tudom. Az egész meccs furcsa volt, nem a vízilabda dominált, hanem az erő. Fizikailag sikerült őket felőrölni, mert csak így lehetett ezt a meccset hozni. A végén már nem bírták. Nem értettem minden ítéletet, fogták a kezem állandóan, kaptam kontrákat, de mindegy, túl vagyunk rajta. Fáradt vagyok, ez a meccs sokat kivett most belőlem, de az elődöntőre rendben leszek. Fáradt vagyok, de természetesen nagyon örülök, ha nem is látszik a tekintetemen. Az amerikaiak ellen veszíteni valónk van? Mert szerintem nincs. Nekik meg van. És pont ez lehet a győzelmünk kulcsa!”

Takács Orsolya: „Ilyen kezdéssel, ez őrület! Valahol az agyamban ekkor az volt, Pekingben három góllal vezettünk ellenük. Tehát az, hogy az első félidőben nem megy el, nem mehet el egy ilyen meccs. Lehetetlen, ahhoz nagyon hosszú. Mi történt akkor? Kapuscsere, és védekezést váltottunk, rendeztük a sorokat, mondhatjuk, megérkeztünk a meccsbe. A centerek által hozott temérdek kiállítás meghozta a gyümölcsét, ők voltaképpen elfogytak centerben, egy maradt, de azt bekkjeink eltüntették, a többiek pedig nem annyira erősek ezen a poszton. Ha kívülről tényleg úgy látszott, hogy fizikálisan felőröltük őket, annak örülök, ez jó jel a folytatásra is nézve. Egyértelműen csapatmunka volt a győzelem!”

Emlékeztető
XXXI. Nyári Olimpiai játékok, Rio de Janeiro
Nők, negyeddöntő

AUSZTRÁLIA–MAGYARORSZÁG 8–8 (3–1, 2–2, 2–3, 1–2) – ötméteresekkel 3–5
Olimpiai Uszoda, vezette:
Buch (spanyol), Putnikovics (szerb)

AUSZTRÁLIA: Yanitsas – Beadsworth, Gofers, Knox 1, Webster 2, McGhie 2, Arancin. Csere: Lincoln-Smith, Southern 3, Bishop, Zagame. Szövetségi kapitány: Greg McFadden

MAGYARORSZÁG: Gangl – Antal D. 1, Kisteleki H., Szűcs G., Keszthelyi 2, Bujka 2, Illés. Csere: Czigány 1, Takács O. 1, Garda, Tóth I. 1, Csabai, Kasó (kapus). Szövetségi kapitány: Bíró Attila

Gól – emberelőnyből: 2/4, ill. 3/9
Gól – ötméteresből: –, ill. 1/1

További negyeddöntő
Brazília–Egyesült Államok 3–13 (0–5, 0–3, 0–5, 3–0)
Oroszország–Spanyolország 12–10 (2–3, 3–2, 5–3, 2–2)
Olaszország–Kína 12–7 (1–1, 3–1, 4–2, 4–3)

TOVÁBBI MENETREND (magyar idő szerint)

ELŐDÖNTŐ

augusztus 17. (szerda)
17.20: Oroszország–Olaszország
21.30: MAGYARORSZÁG–Egyesült Államok

AZ 5–8. HELYÉRT
16.00: Ausztrália–Brazília
20.10: Spanyolország–Kína

További eredmények, a teljes program: itt

Amler Zoltán (Rio de Janeiro)

Galéria

A többi képért kattintson a képre!



19. FINA Világbajnokság, záró sajtótájékoztató (Fotók: Kovács Anikó)
19. FINA Világbajnokság: HUN-MNE 8-6 (Fotók: Derencsényi István)
Közreműködők, egyesületek
Bizottságok