Holland és görög dráma – spanyol, orosz, olasz és amerikai öröm

2016. március 26. 18:41

Goudában, a női olimpiai selejtezőn az Egyesült Államok kvótájához kétség sem férhetett. Olaszország a vártnál nehezebb győzte le Kanadát, Görögország ötméteresekkel vérzett el, Hollandia sem bírta el a nyomást – ez a három csapat 2012 után újra lemarad az olimpiáról…

Fotó: USA Water Polo

A női olimpiai selejtező 6. napján, miként várható volt, drámai történések zajlottak. Szombaton ugyanis a negyeddöntőket rendezték. Azokat a meccseket, amelyek a riói indulásról voltak hivatottak dönteni.

Az első parti persze maga volt az edzőmeccs. Vagy szimpla amerikai edzés. A világbajnok ugyanis kapott gól nélkül hozta le a franciák elleni meccsét. Fischer lőtt hatot, a csapat összesen 19-et, a többit inkább hagyjuk…

Különösen azért, mert innentől jöttek az izgalmak. Először a görög-orosz összecsapás. Roumpesi vezérletével jól kezdtek a görögök, ám aztán végig szorosan alakult a találkozó. Amely aztán úgy lett 10–10-es döntetlen, hogy Simanovich 4 másodperccel a vége előtt egyenlítette ki az orosz hátrányt. Jöhettek az ötméteresek, amelyeket az orosz játékosok bírtak jobban idegekkel, így ők szereztek ötkarikás kvalifikációt. Kell-e mondani, amíg az egyik oldalon a vízben ünnepelt a csapat, a stáb, addig a másikon potyogtak a könnyek…

Fotó: Water Polo Russia

A görögök hiába győzték le a spanyolokat és kanadaiakat a csoportjukban, hiába végeztek a második helyen, elvéreztek. Ismét, mert négy éve világbajnokként jártak ugyanígy Olaszországban. Drámai.

És akkor itt vannak a hollandok. Egy másik csapat, amely 2012-höz hasonlóan elveszítette legfontosabb mérkőzését… Bíró Attila előzetesen holnapunknak ecsetelte a hazai pálya esetleges hátrányait, amely az elképesztő nyomásban testestül meg – nos, kijelenthető, a hazaiak az egész tornán ezzel szenvedtek. „Csak” döntetlenre végeztek az olaszokkal és az oroszokkal is, így második helyen zártak, így Kanada helyett Spanyolországgal csatázhattak. Januárban, a belgrádi Eb-elődöntőben nem bírtak egymással a felek, büntetőkkel nyert Hollandia – ezúttal azonban a spanyolok (akik kikaptak a csoportmeccseken a görögöktől...) semmit sem bíztak a véletlenre. A kapuban csodálatos napot kifogó Laura Ester védései mellett támadásban is remekül játszottak, 4–1-es rajtot vettek. A nagyszünetre 6–3-mal mentek a felek, majd a goudai lelátókat megtöltő szurkolók bánatára pillanatok alatt 8–3-ra léptek el a vendégek. Arno Havenga csapata stílust váltott, eszement rohanásba kezdett, és a záró negyed előtt 8–5-re zárkózott. Lehetett volna még szorosabb a csata, ám van der Sloot ötméterest hibázott (Ester fogta a labdát), majd egy lefordulás után nagy helyzetben a lécre ejtett. A meccsbe kicsit belealvó spanyolok 4.31-gyel a vége előtt kezdhettek izgulni, amikor már csak eggyel, 8–7-re vezettek! Tombolt a lelátót, újra bizakodtak a szurkolók, ám jött Roser Tarrago, és egy bődületes átlövéssel törte meg a spanyolok gólcsendet. Egy Ester-védés után pedig Laura Lopez vágott be egy kettős fórt, érezhető volt, innen nincs visszaút a hazaiaknak. A 10–7-es végeredmény 2.44-gyel a vége előtt kialakult, hiszen a hollandok hitüket vesztették, a spanyolok pedig már csupán „játszottak” az idővel. Majd ünnepeltek, a hollandok pedig nagyon sírtak. Az ő helyzetük is drámai: Eb-döntőt veszítettek ellenünk, majd otthon elvéreztek a selejtezőben, ismét kihagyják az olimpiát. Ahol éremesélyesek lettek volna…

Csoda, hogy Hollandiában és Görögországban most a leghangosabb a női torna létszámának bírálata?

A záró találkozón Olaszország a három-három gólig jutó Emmolo és Garibotti vezérletével ugyan végig vezetve, de aztán igencsak nehezen 8-7-re győzte le Kanadát (amely az utolsó percben az egyenlítésért támadott!), így megszerezte az utolsó kvótát.

Érdekesség, hogy pont ugyanaz a hét csapat (Ausztrália, Egyesült Államok, Kína, Magyarország, Olaszország, Oroszország, Spanyolország) kvalifikálta magát az olimpiára, mint négy évvel ezelőtt! Akkor Nagy-Britannia, Rióban Brazília egészíti ki a mezőnyt rendezőként.


Eredmények – Női olimpiai selejtező, Gouda (Hollandia)

Negyeddöntő:

Egyesült Államok–Franciaország 19–0 (5–0, 7–0, 3–0, 4–0)
Görögország–Oroszország 10–10 (5–3, 1–2, 1–2, 3–3) – ötméteresekkel 2–3
Spanyolország-Hollandia 10–7 (4–1, 2–2, 2–2, 2–2)
Kanada–Olaszország 7–8 (2–4, 2–2, 1–2, 2–0)

További program
Március 27., vasárnap

Az 5–8. helyért:

35. meccs: Franciaország–Hollandia 12.00
36. meccs: Görögország–Kanada 13.45
Elődöntő:
37. meccs: Egyesült Államok–Spanyolország 16.00
38. meccs: Oroszország–Olaszország 17.45

Március 28., hétfő:
39. meccs: 35 vesztes–36 vesztes (a 7. helyért)
40. meccs: 35 győztes–36 győztes (az 5. helyért)
41. meccs: 37 vesztes–38 vesztes (a 3. helyért)
42. meccs: 37 győztes–38 győztes (döntő)


Az olimpia női torna résztvevői:

Brazília (rendező)
Magyarország (a belgrádi Európa-bajnok)
Kína (Ázsia legjobbja)
Ausztrália (Óceánia legjobbja)
Egyesült Államok (kvalifikációs torna)
Olaszország (kvalifikációs torna)
Spanyolország (kvalifikációs torna)
Oroszország (kvalifikációs torna)



19. FINA Világbajnokság, záró sajtótájékoztató (Fotók: Kovács Anikó)
19. FINA Világbajnokság: HUN-MNE 8-6 (Fotók: Derencsényi István)
Közreműködők, egyesületek
Bizottságok