Tokió 2020: az éremnek sok oldala van
Férfiválogatottunk Spanyolország legyőzése után olimpiai bronzérmesként zárt. Märcz Tamás csapatának szereplésére ezúttal szubjektív írásunkban tekintünk vissza.
Sohasem tudjuk meg, mit lett volna, ha az eredeti időpontban, 2020-ban rendezik meg az olimpiát, akkor, amikor férfiválogatottunk kvázi „friss" Európa-bajnokként, ereje teljében várta az eseményt. Szubjektív műfajt lévén engedtessék meg, hogy azt állítsuk, tippünk szerint rosszabb helyen nem végzett volna, mint 2021-ben... Félreértés ne essék, nem afféle hiányérzet mondatja ezt velünk, hiszen láttuk, minden nap láttuk a Tatsumi-uszodában, hogy a nemzetközi elitmezőny mennyire közel van egymáshoz, ergo a bronzéremért is tenni, alkotni kellett.
Csak azt a görögök elleni meccset játszhatnánk újra, ugye.
Azt a görögök ellenit, amely elvette az esélyt attól, hogy a sportág korszakos nagy alakja, Nagy Viktor pályafutása a legfényesebb medáliával koronáztasson meg, hogy Märcz Tamás Gyarmati Dezső nyomdokaiba lépve játékosként és szövetségi kapitányként is csúcsra érjen, hogy harcba szállhasson a magyar válogatott a tizedik aranyért. Három év múlva, Párizsban persze újfent lehet egy próbát tenni, minden bizonnyal ebből a csapatból többen új esélyt kapnak (Manhercz Krisztiánt csak azért emeljük ki, mert ezen az olimpián kétségkívül a nemzetközi klasszis védjegyet állította ki magáról), mégis, annyira jó lett volna látni a társaságot a fináléban, egy klasszikus szerbek elleni ütközetben.
A felemlegetett elődöntő oka nem véletlen: azon a találkozón szó szerint leblokkolt a társaság, és minden tiszteletünk a roppant szimpatikus Theodoros Vlachos mester és csapata iránt, de valahogy tényleg az az ember érzése, hogy ha újra játszhatnánk... Mindez persze csupán puritán okoskodás, a sportban nincs is helye, ugyanakkor némiképpen talán érzékelteti, közel volt a finálé. Közel, hiszen sokáig minden úgy alakult, ahogy előzetesen óhajtottuk, álmodtuk, avagy a döntőig nem kellett játszani a szerb, a spanyol és az olasz alakulat ellen sem. A bronzmeccs, és persze a horvátok elleni negyeddöntő igazolta, volt muníció az együttesben, a kapitány nem véletlenül volt optimista az elutazás előtt.
Mindazonáltal, ha a szívünkre tesszük a kezünket, a tornán végül a látottak alapján reális helyen zártunk.
Tekintve, hogy a fentebb citáltak szerint, miként öt éve Rióban, Tokióba is összesűrűsödött a mezőny, az örömtüzek elhagyása mellett búslakodásra sincs okunk. A sport ilyen, ráadásul az ötkarikás légkör az elmúlt két olimpián valamiféle megfoghatatlan mederbe tereli a férfi vízilabdatornát, a korábbi látott különbségek eltűnnek a felek között, lefutott mérkőzés tulajdonképpen csupán Dél-Afrika ellen borítékolható, a többin kaparni kell.
Dicshimnusz amúgy azért sem zeng, mert a mércét nem csak az elődök, hanem Märcz Tamás együttese is magasra tette, ami önmagában jelzi, milyen markáns válogatottról is volna szó, arról nem beszélve, hogy ismerve az urakat, kijelenthető, a bronzérem megszerzésért nem is várja az ódákat. Ám az is egyértelmű, hogy az olimpiai medáliának értéke, mindegy milyen a színe, hatalmas, a játékosok, bármennyire is magyar férfi vízilabdázást aranyos bűvkörében nőttek fel, büszkén mutathatják majd gyermekeiknek, unokájuknak, látjátok, én ott voltam 2021-ben, Japánban, a XXXI. nyári olimpián.
Mert azt se feledjük, ahhoz, hogy ez összejöhessen, a tizenhárom vízilabdázónak rengeteget kellett melóznia, a vírussal megterhelt időszakban, nem egy esetben hetekig tartó fekvés, gyógyszerkúrák után újra nekibuzdulnia. Szóval összetett a kép, számtalan egyéni történet, hogy aztán az élmények leülepedése után újra elkezdhessünk álmodni.
Mi álmodni, ők dolgozni.
Ördögi körfogás ez.
A tokiói bronzérem is erőt sugároz ebben.
Amler Zoltán
(Tokió)